Wyobraź sobie pięcioosobowy zespół marketingu, w skład którego wchodzą: marketing manager, copywriter, specjalista ds. reklamy, ekspert od social mediów i analityk. Każdy świetnie zna się na swojej działce, ale nie potrafi wykonać zadań pozostałych osób. Teraz załóżmy, że jeden z pracowników się zwalnia, a drugi idzie na L4.

Czy realizacja strategii marketingowej w ciągu najbliższych tygodni będzie możliwa? Oczywiście, że nie – część tematów będzie stała w miejscu. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby wszyscy członkowie zespołu byli T-Shaped Marketerami.

Kim jest T-Shaped Marketer?

Zacznijmy od najprostszej definicji:

T-Shaped Marketer – specjalista ds. marketingu, który jest ekspertem w jednej lub dwóch dziedzinach, ale posiada dodatkowo szereg kompetencji z innych obszarów.

Litera „T” w tym określeniu nawiązuje do kształtu diagramu przedstawiającego kompetencje T-Shaped Marketera. W jego centrum znajduje się główna specjalizacja, a po obu stronach pozostałe umiejętności. Zupełnie jak na poniższym przykładzie:

Posiadanie w zespole wszechstronnego marketera nie oznacza, że pracodawca może zastąpić kilka etatów jednym. Takie sytuacje powinny być wyjątkiem, a nie regułą. W koncepcji T-Shaped Marketingu chodzi o czerpanie z różnych obszarów w celu rozwijania konkretnej specjalizacji.

Przykładowo: copywriter, który rozumie kwestie związane z SEO, będzie tworzył lepsze artykuły czy opisy produktów. Nie musi być jednak ekspertem od pozycjonowania stron internetowych.

Dlaczego warto być T-Shaped?

Świat marketingu internetowego jest dynamiczny – zmieniają się trendy, narzędzia, a nawet sposoby dotarcia do odbiorcy. Posiadanie wielu umiejętności ułatwi Ci zrozumienie tych zmian i dostosowanie się do nich w codziennej pracy.

T-Shaped Marketer jest dobrze przygotowany do tworzenia i realizacji strategii marketingowej firmy. Wie, o czym mówią inni specjaliści i potrafi w konkretny sposób odnieść się do ich opinii. To pozytywnie wpływa na efektywność pracy całego zespołu.

Przekrojowa wiedza z zakresu digital marketingu jest bardzo cenioną kompetencją na rynku pracy. Rzadko się zdarza, by w ogłoszeniu o pracę zakres obowiązków ograniczał się do 1 czy 2 obowiązków. Pracodawcy wymagają znajomości odpowiednich narzędzi i zainteresowania trendami w marketingu (nie tylko w odniesieniu do konkretnej specjalizacji).

Jak zostać T-Shaped Marketerem?

W pierwszej kolejności zastanów się, jakie obszary wiedzy będą najistotniejsze dla Twojej specjalizacji. Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji. Dla uproszczenia wypisałem po 3 dodatkowe dziedziny, które wspierają konkretną specjalizację – ostateczna lista zależy od specyfiki Twojej pracy i z pewnością będzie obejmować więcej elementów.

Główna specjalizacjaObszary / dziedziny wspierające
Social media– grafika
– reklama
– copywriting
Strategia– analityka
– content marketing
– PR
Copywriting– SEO
– content marketing
– social media
Content marketing– strategia
– copywriting
– social media
E-mail marketing– copywriting
– analityka
– reklama
Reklama– analityka
– social media
– copywriting
Influencer marketing– social media
– negocjacje
– analityka

T-Shaped Marketerem powinien nieustannie rozwijać swoje umiejętności i być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży. Jak możesz o to zadbać?

  • Zapisz się do specjalistycznych grup na Facebooku. Spróbuj wgryźć się w świat copywriterów, content managerów, grafików czy specjalistów social media.
  • Regularnie dokształcaj się podczas kursów i webinarów. Na start polecam Ci m.in. bardzo bogatą ofertę darmowych szkoleń HubSpot Academy.
  • Staraj się realizować zadania z różnych dyscyplin – nic nie poszerzy Twoich umiejętności lepiej niż praktyka.

Potrzebujesz dobrej treści?

Dobrze się składa!


Daniel Opałka

Jestem specjalistą ds. content marketingu z 5-letnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Swój pierwszy blog założyłem w 2007 roku, zupełnie się nie spodziewając, że pisaniem będę zarabiał na życie. Pracowałem w agencjach reklamowych i dziale marketingu firmy szkoleniowej, a po ukończeniu trzydziestki zdecydowałem się założyć własną działalność.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.